Ashwagandha na PMS – ulga dla kobiet z indyjskiej medycyny naturalnej

Tak wiele kobiet zmaga się z nadwrażliwością miejsc intymnych, wahaniami nastroju, wzdęciami, bólami głowy, niepokojem, bezsennością, zmęczeniem i trądzikiem, które pogarszają ich i tak już same w sobie nieprzyjemne miesiączki. I nie jesteś w ty sama, jeśli te nieprzyjemne objawy pojawiają się przed cyklem menstruacyjnym. Właściwie, doświadcza ich około 75% kobiet, a dla około 20% z nich objawy te są tak poważne, że sięgają po leki, mające na celu zmniejszenie dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Często zaburzenia równowagi hormonalnej nasilają te objawy, w tym przede wszystkim nadmierny poziom estrogenu, który dominuje nad progesteronem. Oprócz uporczywego PMSu i samego okresu, te zaburzenia równowagi hormonalnej mogą z czasem prowadzić do wypadania włosów, przybierania na wadze, trudnych objawów okołomenopauzalnych, zaburzeń nastroju, niemożności zajścia w ciążę i wielu innych.

Jak więc zacząć kontrolować swoje objawy? Naturalnym wsparciem w walce z intensywnym PMS mogą być adaptogeny – przede wszystkim adaptogen zwany Ashwagandha.

Na początek – czym są adaptogeny?

Aby zacząć mówić o Ashwagandha, musimy powiedzieć, dlaczego nazywamy ją adaptogenem.

Adaptogeny to naturalne zioła lub rośliny. Działają one w celu przeciwdziałania skutkom stresu w organizmie. Stres powoduje realne, negatywne fizjologiczne zmiany w organizmie, w tym uszkadza układy neurologiczny, hormonalny i odpornościowy. Adaptogeny mają właściwości stymulujące, które pomagają przeciwdziałać szkodliwym skutkom stresu.

Właściwości adaptogenów zostały po raz pierwszy opracowane i zbadane podczas II wojny światowej. Naukowcy szukali sposobu, aby wspomóc wydolność i efektywność pilotów swoich wojsk. Zasadniczo, szukali substancji, która pozwoliłaby pilotom latać lepiej, szybciej i przez dłuższy czas. Uważa się, że to właśnie adaptogeny miały być substancjami sprawdzającymi się najlepiej w tym zakresie.

Czym więc jest Ashwagandha?

Ashwagandha to mały, wiecznie zielony krzew, który rośnie głównie w Indii, na Bliskim Wschodzie i w części Afryki. Jej nietypowa nazwa odnosi się do opisu jej zapachu w tradycyjne medycynie ajuwerdyjskiej – korzenie ashwagandhy pachną według niej jak koń, a część nazwy “ashwa” oznacza właśnie konia w Sanskrycie.

Ashwagandha - indyjska roślina adaptogenna

Ashwagandha – indyjska roślina adaptogenna

To właśnie te przypominające rurki korzenie są zbierane, suszone i mielone na proszek, który jest wykorzystywany w suplementach diety. Ashwagandha jest znana jako jedno z ziół z najpotężniejszym potencjałem leczniczym, którego historia użycia sięga tysięcy lat wstecz. Jest to obecnie jeden z najbardziej znanych adaptogenów, co oznacza, że zawiera mieszankę aminokwasów, ziół i witamin, które mogą pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem i jego negatywnymi skutkami.

Korzyści płynące z suplementacji Ashwagandha

Oto najważniejsze, naukowo udowodnione korzyści zdrowotne Ashwagandhy

– Ashwagandha obniża poziom cukru we krwi

Ashwagandha obniża poziom kortyzolu

– Ashwagandha redukuje stres i niepokój

– Ashwagandha zmniejsza objawy depresji

– Ashwagandha zwiększa poziom testosteronu i zwiększa płodność u mężczyzn

Ashwagandha zwiększa masę mięśniową i siłę

– Ashwagandha zmniejsza natężenie stanów zapalnych

– Ashwagandha obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów

– Ashwagandha poprawia pamięć i funkcjonowanie mózgu

Jak Ashwagandha może pomóc w radzeniu sobie z PMS?

Poczucie mniejszej pewności siebie, większa drażliwość i niepokój to tylko niektóre z emocji, które są naturalne w przypadku PMS.

Przewlekły stres prowadzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który może zmniejszyć produkcję progesteronu i hormonów tarczycy; to z kolei powoduje spustoszenie w naturalnym rytmie naszego miesięcznego cyklu hormonalnego.

Pomoc jest w zasięgu ręki w postaci odżywczego ajurwedyjskiego zioła – ashwagandhy – stosowanego powszechnie w Indiach w celu przeciwdziałania skutkom nadmiernego stresu.

Ashwagandha wzmacnia nasz układ endokrynologiczny i nerwowy, pomagając zrównoważyć produkcję kortyzolu przez nadnercza, co może być korzystne w przypadku uciążliwych napięć przedmiesiączkowych.

Stres, niepokój i wahania hormonalne mogą często powodować brak możliwości spokojnego zaśnięcia w nocy. Słaby sen jeszcze bardziej pogarsza emocjonalne objawy PMS, pozostawiając uczucie rozdrażnienia i jeszcze większego niepokoju. Ashwagandha to zioła działające uspokajająco, które pozwoli Ci się lepiej zregenerować i spokojnie przespać całą noc.

Przeciwwskazania do stosowania Ashwagandhy

  • Pacjenci, którzy biorą benzodiazepiny, leki przeciwdrgawkowe lub barbiturany powinni unikać ashwagandhy, ponieważ może mieć zarówno działanie uspokajające, jak i GABAnergiczne.
  • Kobiety w ciąży powinny unikać ashwagandhy, ponieważ w większych dawkach może wywołać nawet poronienie.

Zalecana dawka Ashwagandha

Zalecana dawka Ashwagandha zależy od rodzaju suplementu. Ekstrakty Ashwagandhy są bardziej skuteczne, ponieważ zawierają więcej substancji bioaktywnych niż surowy korzeń ashwagandhy, więc wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami producenta na etykietach. Powszechnie stosowana dawka standaryzowanego ekstrakt z korzenia Ashwagandhy wynosi zazwyczaj 450-500 mg raz lub dwa razy dziennie.

Rekomendowane suplementy z Ashwagandhą

Ashwagandha stała się ofiarą swojej własnej popularności. Przez jej efektywność i szeroki wachlarz zastosowań, wiele producentów wypuściło na rynek bardzo słabe jakościowo produkty oparte na tym adaptogenie. Charakteryzują się one zazwyczaj brakiem, lub bardzo małą standardyzacją (procentową zawartością substancji aktywnych w ekstrakcie), zdecydowanie zawyżoną ceną, lub wykorzystaniem nieefektywnych dawek ekstraktu. Czy zatem istnieją suplementy z Ashwagandhą, które zostały niezależnie przebadane przez certyfikowane laboratoria? Okazuje się że tak, i większość takich produktów pochodzi od znanej firmy Apollo’s Hegemony.

Apollo’s Hegemony Ashwagandha Diamond

Ashwagandha Diamond to jeden z najczęściej polecanych suplementów diety opartych na tym adaptogenie. Charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem efektywnej dawki produktu (aż 500 miligramów ekstraktu na kapsułkę!), oraz aż potrójną standaryzacją.

Mało produktów chwali się standaryzacją ekstraktów użytych w swoich produktach. Wskazuje to najczęściej na to, że ich ekstrakty mają bardzo małą zawartość substancji aktywnych. Jeśli jednak standaryzacja ekstraktu Ashwagandhy jest zaprezentowana na opakowaniu, jest pokazywana jedynie dla najbardziej popularnych środków bioaktywnych zawartych w Ashwagandzie – witanolidów.

Za to ekstrakt użyty w produkcie Ashwagandha Diamond od Apollo’s Hegemony jest standaryzowany na aż 3 grupy substancji aktywnych zawartych w Ashwagandzie – witanolidy, alkaloidy oraz witaferynę A. Pokazuje to, jaką wysoką jakością prezentuje sam ekstrakt. Ułatwia to też dobranie maksymalnie efektywnej dawki, wiedząc ile najważniejszych bioaktywnych substancji przyjmujemy razem z dawką produktu.

Dodatkowo – nie są to jedynie czcze wartości ukazane na etykiecie, ponieważ ta zawartość substancji została potwierdzona przez niezależne laboratorium, co ostatecznie potwierdza, że produkt Ashwagandha Diamond to jeden z najlepszych suplementów z Ashwagandhą na rynku i z pełną pewnością możemy go polecić.

Najczęściej polecany suplement Ashwagandhy dla kobiet - Apollo's Hegemony Ashwagandha Diamond

Najczęściej polecany suplement Ashwagandhy dla kobiet – Apollo’s Hegemony Ashwagandha Diamond

Apollo’s Hegemony Ashwagandha Diamond HPLC

Ashwagandha Diamond HPLC to produkt który możemy uznać rozszerzeniem formuły podstawowego produktu Ashwagandha Diamond. Znajdziemy tutaj 450 miligramów ekstraktu z Ashwagandhy na porcję, standaryzowanego na 7% witanolidów. Biorąc pod uwagę że zalecana, efektywna dawka witanolidów to około 30 miligramów, produkt ten spełnia wymaganą ilość substancji aktywnych do uzyskania efektywnej suplementacji Ashwagandhą.

Oczywiście najbardziej rzuca się w oczy przyrostek „HPLC” przy nazwie. Jest to skrót od High performance liquid chromatography (wysokosprawnej chromatografii cieczowej). Jest to bardzo zaawansowana technika jakościowo-ilościowa, stosowana w najbardziej renomowanych laboratoriach świata. Producent postanowił wykorzystać właśnie tą metodę do sprawdzania jakości swojego produktu, co daje absolutną pewność składu przyjmowanego suplementu.

Oczywiście podobnie jak w przypadku podstawowej wersji Ashwagandha Diamond jakość i tego produktu została potwierdzona przez niezależne, certyfikowane laboratorium. Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz przede wszystkim pewność i bezpieczeństwo suplementacji Apollo’s Hegemony Ashwagandha Diamond HPLC będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyborem.

Apollo's Hegemony Ashwagandha Diamond - rekomendowany suplement z Ashwagandha dla kobiet

Apollo’s Hegemony Ashwagandha Diamond – rekomendowany suplement z Ashwagandha dla kobiet

Podsumowanie

Napięcie przedmiesiączkowe może być bardzo uporczywą grupą symptomów, z którą spotyka się regularnie bardzo wiele kobiet. Wiele z nich stosuje leki i inne środki by uśmierzać, przede wszystkim symptomy związane z bólem i obniżonym samopoczuciem. Czasami nadmiar sztucznych substancji może niekorzystnie wpływać na nasz organizm, dlatego warto zastanowić się nad bardziej naturalnym wsparciem organizmu podczas tych ciężkich chwil.

Właśnie takim naturalnym środkiem, może być Ashwagandha, która jako roślina z grupy adaptogenów pozwoli zmniejszyć negatywne skutki stresu, poprawić nastrój oraz zmniejszyć natężenie percepcji bólu. Jednak przez swoją popularność, warto zwrócić uwagę czy wybieramy produkt z odpowiednią dawką ekstraktu z Ashwagandhy i czy jesteśmy całkowicie pewny, że to co jest podane na etykiecie przez producenta, zgadza się z faktyczną zawartością kapsułek. A tą pewność możemy osiągnąć, wybierając produkty które zostały przebadane przez niezależne, certyfikowane laboratoria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>