Słoń w kulturze Indii

indyjski_slon

Słonie zajmują specjalne miejsce w religijnej i codziennej kulturze Indii, zwłaszcza wśród mieszkańców stanu Kerala, gdzie żyje obecnie ponad 700 słoni. Większość z nich została podarowana tamtejszym świątyniom przez głęboko wierzących wyznawców. Jedna z najbardziej znanych lokalnych świątyń, Guruvayur, posiada ich ponad 60, a wszystkie zamieszkują jedyny na świecie pałac dla słoni – Punnattur Kotta, znajdujący się 3km od świątyni.  Każdy ze słoni ma trzech kornaków, czyli mężczyzn nie tylko dosiadających zwierzę, ale przez wszystkim dbających o nie. Jednymi z najważniejszych zadań kornaków są kąpiel słonia i jego masaż małymi kamykami i łuskami kokosu. Podczas pory monsunowej słonie poddawane są odnowie ajurwedycznej, kórą stanowią min. ziołowe terapie.

Słonie, nazywane przez mieszkańców Kerali synami Sahyadri, otaczane są niezykłą czcią, szacunkiem i opieką. Uznane za oficjalne zwierzęta

Hinduskie słonie

Słonie podczas hinduskiego święta w Kerali

stanu, obecne są także w godle lokalnych wład – to właśnie ten rejon Indii słynie ze szczególnego uwielbienia tych zwierząt. Podczas uroczystego obchodzenia niemalże wszystkich religijnych świąt w Kerali musi pojawić się przynajmniej jeden bogacie i niezwykle kolorowo udekorowany słoń, który zazwyczaj dźwiga na swoim grzbiecie posążki hinduskich bogów. Podczas dorocznych festiwali obchodzonych w świątyniach słonie stroi się pokrytymi złotem narzutami, zwanymi nettipattam, dzwonkami i naszyjnikami.  Stojący na grzbietach słoni Hindusi trzymają strzeliste, ozdobne parasolki wykonane z jedwabiu zwane muttukuda, i wymachują w rytm orkiestry pomponami vencamaram i wachlarzami z pawich piór czyli alavattami. Na festiwalu w świątyni Kudalmanikyam w procesji kroczy 17 słoni – 7 idących na czele przyozdabiają przyłbice ze szczerego złota, które u pozostałych dzesięciu zwierząt wykonane są ze srebra – tak cenne dekoracje charakterystyczne są tylko dla tej świątyni.

Ganeśa

Ganeśa – hinduski bóg z głową słonia

Słonie zajmują szczególne miejsce także w indyjskiej mitologii. Ganeśa, syn Sziwy, bóg mądrości i jeden z najważniejszych bogów Hinduizmu, przedstawiany jest jako człowiek z głową słonia. To właśnie głowa tego zwierzęcia symbolizuje intelekt i wielką mądrość. Indra, w mitologii indyjskiej jeden z najważniejszych bóstw panteonu wedyjskiego, przemieszczał się na białym słoniu o imieniu Airavata. Słonie w Indiach to także symbol władzy królewskiej – maharadżówie i królowe zwykli je dosiadać podczas świątecznych procesji, a nawet wojen. To zwierzę to ważny symbol również dla wyznawców buddyzmu – biały słoń symbolizuje Buddę.