Sari

Trochę historii...

Sari (w liczbie mnogiej saree) to duży kawałek materiału, o szerokości ok. 1 metr i długości ok. 5.25 - 5.75 metra, stanowiący tradycyjny ubiór kobiet subkontynentu Azjatyckiego.

Pochodzenie sari nie jest do końca znane głównie z powodu niewielkiej liczby zapisów historycznych na ten temat. Wiadomo jednak, że istnienie indyjskiego sari datuje się co najmniej 5000 lat wstecz. Po raz pierwszy zostało one wzmienione w Rig Veda, najstarszej istniejącej do dzis literaturze świata, zapisanej około 300 lat przed naszą erą. Słowo sari pochodzi od słowa sattiki z grupy języków Prakryt. Z czasem słowo to uległo skróceniu, by ostatecznie przybrać formę sari.

Jedno z najwcześniejszch przedstawień ubioru drapowanego jak sari pochodzi z I w.p.n.e. – północno-indyjska terrakota przedstawia boginię w sari owijącym ciasno każdą jej nogę z osobna.

Ten wyszukany sposób okrywania ciała najprawdopodobniej został zapoczątkowany przez starożytne tancerki z indyjskich świątyń, które dzięki owijaniu materiału w sposób przypominający dzisiejsze spodnie, zapewniały sobie swobodę ruchów dowolnej części ciała przy jednoczesnym zachowaniu standardów skromności odzienia.

Szyte ubrania trafiły do Indii waz z Muzłumanami. Hindusi odnosili się do nich z wielką niechęcią, gdyż wierzyli, że wszelkie odzienie przekłute igłą jest nieczyste.

Powszechnie uważa się, że dzisiejsza indyjskia halka, zwana ghagra oraz bluzeczka choli, które współczesne kobiety indyjskie zakładają pod sari, pojawiły się w Indiach wraz z kolonizacją tego kraju przez Brytyjczyków. Rosnąca liczba kobiet klasy średniej z początków XX wieku ochoczo adoptowała na swój użytek europejski styl ubioru – stąd obecność w dzisiejszym sari obcisłej bluzeczki z rękawkiem oraz halki. W tamtym czasie bardzo modne były również sari wykonane z prześwitującego szyfonu. Niektóre z żon ówczesnych królów Indii odziewały się nawet w sari wykonane przez paryskich projektantów.

Ideałem piękna w starożytnych Indiach była kobieta o wąskiej talii i okrągłym biuście oraz biodrach. Sari zdawało się być odzieniem idealnie podkreślającym te proporcje – eksponowało talię, która w otoczenie materiałowych draperii na biuście i biodrach zdawała się być niezwykle wąska. Czasem talię owijano ciasno dodatkowym pasem materiału, dzięki czemu krągłość bioder była jeszcze bardziej podkreślona.

Lekcja zakładania sari

Istnieją różne sposoby noszenia sari, które zdradzają, z jakiej części subkontynentu pochodzi nosząca je kobieta.

Styl drapowania sari zwany Nivi jest charakterystyczny dla indyjskiego stanu Andhra Pradesh, a jednocześnie jest najpopularniejszym sposobem drapowania sari. Poniżej, krok po kroku, przedstawione zostało, jak poprawnie założyć sari właśnie w stylu Nivi.